افشاگری نیوزویک درباره شب عملیات ترور سپهبد سلیمانی؛ چه کسانی وقوف داشتند؟ | ماهواره های جاسوسی بی وقوف بودند

به گزارش همشهری آنلاین بوسیله نقل از تسنیم، یک رسانه آمریکایی در گزارشی نوشته عملیات ترور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران نهضت اسلامی به اندازه ای سری حیات که حتی ماهواره های جاسوسی ارتش آمریکا بی آرامی از آن بی شناسایی نگاه داشته شده بودند.

ارگان نیوزویک درون آغاز این گزارش به توصیف شبی پرداخته که عملیات کشتار سردار سلیمانیدر نزدیکی فرودگاه بین المللی بغداد انجام شد و نوشته دقایقی پس از نیمه شب موشک های هلفایر خموشی آن شب را شکسته شده است. 

یکی از نظامیان آمریکایی که آن شب داخل فرودگاه بین المللی بغداد قائم بوده به شرط حاضر بودن افشای هویتش به نیوزویک گفت: «ما گفتیم به ما حمله شده.»

یک مقام عراقی هم به نیوزویک می گوید پرسنل عراقی هم بخاطر اینکه از این حمله مرموز «داخل یکی از ایمن ترین جاده های پایتخت کشور» عادت در بیاورند مشت به فرمان شدند. اما تو فاصله ای نه چندان دور از محلی که هواپیماهای نظامی و غیرنظامی به قانون معمول پرواز می کردند دو خودرو تو جاده ای در ضلع شرقی فرودگاه ذوب شده بودند.

پرسنل عراقی و آمریکایی حاضر در صحنه هر دو تو ابتدا گمان می کردند این حمله اندوه یک حمله راکتی دیگر بوده که از سوی شبه نظامیان مخالف جناب آمریکا درون عراق ایفا شده است. ولی آن حمله اتفاقی بود که استراحت بود واشنگتن و تهران را در مسیری بی شبیه تو چهار دهه گذشته فراغت دهد. 

نظامی آمریکایی گفت: «لازم حیات ما چراغانی خودمان را بگیریم. ۱۰ دقیقه پس ازآن [شبکه خبری] الجزیره را نگاه کردیم و بعد دیدیم که روند چیزی که ما تفکر می کردیم نیست.»

اتفاقی که رخساره داده حیات این بود که یک فروند پهپاد پیشرفته MQ سردار قاسم سلیمانی و شماری از همراهانش از جمله «ابو مهدی المهندس»، جانشین حاکم الحشد الشعبی را به شهادت رسانده بود.

نیوزویک تصنیف این عملیات به قدری محرمانه وجود که کسی از پروگرام ریزی های ادا شده بخاطر آن مخبر نبود. حتی ماهواره های جاسوسی خود سپاه آمریکا که معمولاً داخل آمریکا به عنوان «ابزارهای فنی کشور» یا NTM یاد می شود اندوه از موقعیت پهپاد هوشیار نبودند. 

یک منبع اطلاعاتی آمریکایی که خواست نامش پنهان بماند بوسیله نیوزویک گفت روی این پهپاد خلال حرکت بوسیله سمت فرودگاه بین المللی بغداد هیچ سامانه رصد GPS گمارش نشده بود. 

از جمله کسانی که از این حمله با خبر بودند، رسول آمریکا در عراق، مأمور اطلاعاتی سیا در این قلمرو و احتمالاً مسئول امور اطلاعاتی ستاد مشترک گند آمریکا بوده اند.